Jako by se to všechno stalo včera

Pavel Haas
Viktor Ullmann
Felix Mendelssohn-Bartholdy

#koncert
#online

Pavel Haas Zesmutnělé scherzo op. 5
Viktor Ullmann Slovanská rapsodie op. 23
Felix Mendelssohn-Bartholdy Houslový koncert e moll op. 64

Dirigent: Karl-Heinz Steffens
Housle: Viviane Hagner
Orchestr Státní opery

Záznam koncertu věnovaného obětem a přeživším nacistické okupace byl odvysílán 27. 11. 2021 na stanici ČT art.

Termíny

předchozí další
So 27. 11.
20.10
Státní opera
předchozí představení další představení

Je to již více než pětasedmdesát let, co skončila druhá světová válka - jedna z největších katastrof, která lidstvo kdy potkala. Mohlo by se zdát, že už je to velmi dávno - je a není. Stále ještě mezi námi žijí lidé, do jejichž životů nacistické běsnění tvrdě zasáhlo. Právě na počest posledních žijících obětí nacistického teroru byl uspořádán slavnostní koncert. Vzdává úctu, respekt a vyjadřuje pokoru vůči tragickými osudům, které reprezentují. Hudební dramaturgii koncertu tvoří dílo autorů, kteří navzdory tehdejším totalitním společenským podmínkám svým osudem symbolizují svobodu lidského ducha a umělecké tvorby.

Pavel Haas, brněnský rodák, bratr slavného herce Huga Haase a jeden z nejtalentovanějších žáků Leoše Janáčka, byl pro svůj židovský původ za 2. světové války deportován do Terezína a později do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře.

Stejný osud potkal i Čechorakušana židovského původu Viktora Ullmanna, žáka Arnolda Schönberga a spolupracovníka Alexandra Zemlinského v pražském Novém německém divadle. Oba dnes patří k nejuváděnějším autorům meziválečné hudební avantgardy. Jejich hudba přežila a zní dál.

Skladby Pavla Haase a Viktora Ullmanna, plné energického vzruchu i zádumčivých nálad, doplnil romantický Koncert pro housle Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, zaujímající v houslové literatuře jedno z prominentních míst. Také jeho dílo bylo v minulosti terčem antisemitských útoků. Proslulý Houslový koncert e moll zazněl v podání vynikající německo-korejské houslistky Viviane Hagner.

Hudba prý dovede pozdvihnout lidskou duši. Pojďme se tedy zaposlouchat do jejich tónů těchto skladeb a nechme hudbu, ať pozdvihne i tu naši - abychom ve světě dokázali nacházet a vytvářet krásu a dobro. Stejně jako před osmi desetiletími, i dnes to totiž naše společnost potřebuje.

Koncertu předcházel křest knihy spisovatelky Radky Denemarkové a fotografa Karla Cudlína "Jako by se to všechno stalo včera", která zachycuje fotografie a vzpomínky přeživších nacistického pronásledování.

Koncert věnovaný obětem a přeživším nacistické perzekuce a křest knihy uspořádal Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s Národním divadlem za finanční podpory Velvyslanectví spolkové republiky Německo v Praze v rámci projektu Musica non grata.

Foto © Serghei Gherciu

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Partner koncertu

Partner koncertu

Partner koncertu

Partner koncertu

Kontaktujte nás

Povinné údaje