Plešatá princezna

Lena Stein-Schneider

#hudební loutková pohádka
#pro děti
#mobilní představení

Koprodukční projekt Národního divadla, spolku Loutky v nemocnici a Divadla DamDam v rámci cyklu Musica non grata, který je realizován s finanční podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze

Mobilní představení pro děti od 4 do 8 let určené školkám, školám, festivalům dětské tvorby a dětským pacientům v nemocnicích a léčebnách. Lze kombinovat s 45minutovým workshopem. Součástí workshopu je pracovní list pro děti zdarma. Přijedeme buďto za vámi, nebo můžete představení objednat v rámci edukačních programů Národního divadla ND+ a přivést děti do Státní opery v Praze. Hrajeme v českém nebo německém jazyce.

Potřebujete vědět více nebo si chcete rovnou Plešatou princeznu objednat?
Program ND+: t.dubsky@narodni-divadlo.cz
Přijedeme za vámi do škol a školek: divadlodamdam@seznam.cz
Nemocnice, léčebny a ostatní typy představení: jakub.matejka@loutkyvnemocnici.cz

Termíny

předchozí další
So 06/04/2024
14.00
Praha, Dům Ronalda McDonalda, FN Motol
#premiéra
Út 04/06/2024
17.00
Praha, Divadlo Minor
předchozí představení další představení

Plešatá princezna
aneb Drzá loutková pohádka s hudbou Leny Stein-Schneider

operaplus.cz Alžběta Nováková jako by hrála sama sebe (až na barvu vlasů). Její projev je přirozený, hravý, přidrzlý, pro děti i dospělé strhující. Kryštof Míka působí vážnějším dojmem, dodává svým postojem pohádce potřebný výchovný efekt. Oba představují s přehledem celou škálu postav, vodí různé loutky, mění hlasy, zpívají, zapojují publikum do akce, utáhnou celé představení. Podle reakcí přítomných dětí to funguje, s radostí se zapojují. Velikým oceněním pro všechny aktéry a tvůrce bylo to, když na závěr potlesku z dětského publika zaznělo upřímné: „Byl to nejlepší výkon na světě!“

Po hudební pohádce LouTkáček přichází projekt Musica non grata v rámci cyklu Ženy v hudbě s dalším projektem pro děti! Tentokrát jsme se nechali inspirovat příběhem Zlatovláska (Goldhärchen) z pera německé autorky Leny Stein-Schneider, která byla od roku 1942 až do roku 1945 internována v terezínském ghettu. 

Příběh Plešaté princezny nás zavádí do „jednoho království“, kde krásná, leč malinko (nebo hodně?) drzá princezna se zlatými vlasy odmítá jednoho nápadníka za druhým. Láska si ji však nakonec najde, ovšem svou prostořekostí zakleje vyvoleného prince v drozda! Vydává se tedy na dobrodružnou, ba přímo nebezpečnou výpravu za jeho vysvobozením. Na cestě plné překážek se naučí respektu a empatii ke svému okolí, a to i díky setkání s množstvím roztodivných tvorů a zvířátek, které občas pěkně bez obalu nastavují zrcadlo lidským neřestem. Za záchranu svého prince zaplatí Zlatovláska vysokou cenu, ale jako v každé správné pohádce nakonec všechno šťastně skončí! 

Půvabný pohádkový příběh, ve kterém hrají hlavní úlohu loutky, zpracovává původní písně z pera německé autorky Leny Stein-Schneider, která si v letech 1942 až 1945 prošla útrapami terezínského ghetta. Mladý inscenační tým stvořil poetické, humorné, poučné, interaktivní, akční a hravé divadlo v jazyce blízkém dnešnímu dětskému divákovi.

Představení je určeno dětem od 4 do 8 let a je koncipováno jako mobilní, tj. rádi za vámi vyrazíme do školek, škol nebo na festival. Ve spolupráci se spolkem Loutky v nemocnici uvádíme Plešatou princeznu také benefičně pro děti hospitalizované v nemocnicích a léčebnách. Představení si můžete objednat rovněž v rámci edukačních programů Národního divadla ND+, které se konají v budovách Národního divadla v Praze. Lze kombinovat s 45minutovým workshopem nebo objednat obě aktivity zvlášť. Pro děti máme připravený krásně zpracovaný pracovní list s kresleným komiksem, písničkou, omalovánkami i vystřihovánkou, který od nás dostanou zdarma. Hrajeme nejen v českém, ale i v německém jazyce!

Workshop pro děti k představení Plešatá princezna (pro skupiny)

Hudební dílna volně inspirovaná hudební pohádkou terezínské autorky Leny Stein-Schneider nabízí dětem prožít celý jeden den se skladatelkou: od probuzení přes hudební zkoušku až po odjezd na turné do USA. Vyzkouší si, jaké to je být hudebním skladatelem, vést zkoušku nebo utíkat na zaoceánskou loď. 

Během workshopu pracují děti s rytmem a dynamikou, naučí se společně písničku a zjistí, co všechno bylo před sto lety úplně jinak. K dispozici mají ilustrovaný pracovní list. 

Délka hudební dílny: 50 min.
Cílová skupina: 1.–3. třída ZŠ
Minimální kapacita: 20 osob
Maximální kapacita: 30 osob
Pouze skupinové rezervace

Koncept, scénář, režie: Matyáš Míka a kol.
Hudba: Lena Stein-Schneider (1874–1958) a Markéta Labusová
Scénografie: Iva Ščerbáková
Hrají a zpívají: Alžběta Nováková a Kryštof Míka
Německý překlad: Johannes Mohl

Režisér, dramatik a herec Matyáš Míka vystudoval obor režie-dramaturgie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a obory filozofie a bohemistika na Filozofické fakultě UK. Ještě v rámci studií na DAMU vytvořil spolu s Markétou Labusovou loutkovou pohádku Sedmero krkavců (2021) a v tandemu s Martou Hermannovou autorské inscenace Nebezpečí přetečení (2022) a Tupým koncem (2021). Pod hlavičkou studia DAMÚZA vznikla ve spolupráci s Markétou Labusovou a Alžbětou Novákovou autorská pohádka Uši pro princeznu (2022) a imerzivní inscenace Stroj času: Vyšehrad (2022). V současnosti pracuje s Alžbětou Novákovou na autorském představení Bába a holub (premiéra 2025). Jako režisér a herec působí v divadle DAMDAM, kde spolu s bratrem Kryštofem vytvořil představení Co je víc? (2022) a Obří tajemství (2021). Působí také v projektu Loutky v nemocnici, kde stojí režijně a koncepčně za představeními Amundsen (2024) a Jonáš (2023). Dlouhodobě spolupracuje s celostátním festivalem Den poezie, naposledy v roce 2023 při kompozici a koncepci zahajovacího večera Básně v obraze v pražském Klementinu.

Studentka Katedry autorské tvorby a pedagogiky na DAMU Markéta Labusová je performerka, režisérka, dramaturgyně, multiinstrumentalistka, skladatelka, překladatelka a lektorka. Vystudovala obor režie-dramaturgie na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a rok se také věnovala studiu skladby na HAMU. V tandemu s režisérem Matyášem Míkou vytvořila v rámci DAMU pohádku Sedmero krkavců (2021), pod hlavičkou DAMÚZA autorskou pohádku Uši pro princeznu (2022) a imerzivní inscenaci Stroj času: Vyšehrad (2022). Pro Loutky v nemocnici napsala hudbu ke hře Cesta do Vánoc (2022) a s Matyášem Míkou spolupracovala na inscenaci Amundsen (2023). Společně se scénografkou Ivou Ščerbákovou je autorkou inscenace Krajina v batůžku (2023). Jako členka pěveckého uskupení Veselé chvíle účinkuje v inscenacích Triomphez (2023) a Beracha (2022) pod záštitou Galerie hlavního města Prahy. Režijně, produkčně a jako interpretka se podílela na premiéře absolventské skladby Moje Sibiř Romana Zabelova, s nímž již v roce 2023 vytvořila hudebně-dramatický kus Podélné trhání stébel trávy. Aktuálně ji čekají projekty v Divadle Komedie a vede tvůrčí dílnu v Galerii Rudolfinum.

Iva Ščerbáková je výtvarnice, scénografka a performerka, absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU. Věnuje se autorskému a loutkovému divadlu, instalaci, knižní ilustraci a kresbě. Dlouhodobě ve své tvorbě zpracovává téma krajiny a křehkosti. S Markétou Labusovou vytvořila inscenaci Krajina v batůžku (2023), ve které i účinkuje. Podílela se na představeních v divadle Bajka v Českém Těšíně (Jeníček a Mařenka, 2024), ve Studiu G (Hordubal, 2019, a Zakázanou krajinou, 2021) a v Divadle loutek Ostrava (Plasťáci útočí, 2019). Spolupracuje s Loutkami v nemocnici, pro něž vytvořila scénografii k inscenaci Cesta do Vánoc (2021) a výtvarný workshop Drátci (2023). Jako členka sboru Veselé chvíle účinkuje v projektech Triomphez (2023) a Beracha (2022). Aktuálně pracuje na inscenaci Ida v produkci Špatného divadla, podílí se na výstavě o lovu a myslivosti v česko-německém centru v Schönsee, vede výtvarně-divadelní kroužek v Artparku Galerie Rudolfinum a pracuje na vydání své první autorské knihy Tohle je bobr.

Alžběta Nováková studuje Katedru alternativního a loutkového divadla DAMU a je absolventkou oboru čeština v komunikaci neslyšících na Filozofické fakultě UK. Věnuje se divadelnímu a filmovému herectví, loutkoherectví, improvizaci, dabingu a rozhlasové tvorbě. Účinkovala v inscenacích Triomphez (Trojský zámeček, 2023), George o životě George Sandové (Divadlo Venuše ve Švehlovce, 2023), Pětkrát kolem světa (2023) a Mistr a Markétka (2022) v rámci divadelního uskupení Tygr v tísni nebo v kočovné inscenaci Cirkus Faust skupiny Budenebude kůň. Režijně se podílela na představení Příchozí v centru Vzlet (2022). V oblasti filmové a dokumentární tvorby se objevila v krátkých filmech studentů FAMU Lukáše Valíška (Auto.au.rum, 2022) a tandemu Jan Hecht a Greta Stocklassa (Života proud, 2020). V roce 2022 si zahrála v polohraném dokumentárním snímku Přes to nejede vlak režiséra Matěje Šámala.

Kryštof Míka vystudoval rumunštinu a italštinu na Filozofické fakultě UK, již několik let se však profiluje jako hudebník a loutkoherec. Působí v divadle DAMDAM, kde se svým bratrem Matyášem spolupracoval na pohádkách Co je víc? (2022) a Obří tajemství (2021). Podílí se také na projektu Loutky v nemocnici, kde hraje v představeních Amundsen (2024) a Cesta do Vánoc (2021). Mimo to se zabývá divadelní improvizací a prací v oblasti dramaterapie v rámci workshopů v psychiatrických léčebnách. Jako bubeník hraje s kapelou Iritující Pýchora.

Spolek Loutky v nemocnici se věnuje práci na poli dramaterapie a rozvíjí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče. Již devatenáct let se zasazuje o ulehčení pobytu dětí a seniorů v nemocnicích a léčebnách. Loutky dokáží u nemocných často více než pilulky – vykouzlit úsměv, zaplašit stesk po domově, pomoci na chvíli zapomenout na bolest a trápení –, a to ať je vám 8 nebo 88, těšíte se na brzké uzdravení, nebo víte, že se nemáte kam vrátit. Prostřednictvím divadelních představení, her a písniček se Loutky v nemocnici snaží pomoci v procesu uzdravování a otevírat prostor ke hře a komunikaci o prožívané realitě. Loutky v nemocnici navštíví každý rok desítky tisíc hospitalizovaných pacientů v rámci více než dvanácti set návštěv po celé republice. Práci spolku můžete podpořit prostřednictvím finančního daru ve prospěch transparentního účtu 37373767/5500 anebo prostřednictvím portálu darujme.cz. 

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Mediální partner

Mediální partner

Mediální partner

Kontaktujte nás

Povinné údaje