Švanda dudák

Jaromír Weinberger

#opera
#pohádka

Dirigent: Zbyněk Müller
Režie: Vladimír Morávek
Sbor a Orchestr Národního divadla

Program inscenace (pouze ke čtení, na texty a obrázky se vztahují autorská práva, z důvodu autorských práv bylo z programu odstraněno libreto)
Pořad ČT Backstage o vzniku inscenace Švanda dudák

Aktualne.cz: Režisér Morávek dobře uchopil základní atribut Weinbergerovy partitury: její nasycenost odkazy, ozvuky i citacemi. Opera vytváří jakýsi prostor sdílené zkušenosti, kolektivní paměti národa, svými čerty, dudáky a lidovými symboly sahající až do hlubin mytologie. [...] Důkladná příprava přinesla ovoce v podobě odůvodněných decentních škrtů a citlivě promyšlené práce s orchestrem. celá recenze

Opera Plus: Vladimír Morávek pojal Švandu dudáka jako barevnou férii, která se odehrává nejen na jevišti a v lóžích, ale také v přilehlých částech divadla, o přestávce můžete slyšet skutečného dudáka a dějem na jevišti provází připsaný vypravěč, který především dětským divákům přibližuje, jak jsou zpěv a hudba důležité zvláště pro nás Čechy. […] Návrat Švandy dudáka na prkna Národního divadla je tak nejen zajímavým oživením hezké hudby, ale také dobrou vizitkou operního souboru. celá kritika

Uváděno v českém jazyce s anglickými titulky. Opera Národního divadla a projekt Musica non grata děkují Národnímu muzeu – Českému muzeu hudby za poskytnutí cenných obrazových a notových materiálů k opeře Švanda dudák a k osobnosti Jaromíra Weinbergera.

Termíny

předchozí další
Čt 06/10/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
#premiéra
#dramaturgický úvod
Ne 09/10/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
#premiéra
Út 11/10/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
#dramaturgický úvod
Čt 13/10/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
Ne 27/11/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
Ne 04/12/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
Čt 15/12/2022
19.00
Praha, Národní divadlo
Ne 18/06/2023
17.00
Praha, Národní divadlo
So 24/06/2023
19.00
Praha, Národní divadlo
Ne 10/09/2023
14.00
Praha, Národní divadlo
So 16/09/2023
17.00
Praha, Národní divadlo
So 07/10/2023
17.00
Praha, Národní divadlo
So 16/12/2023
19.00
Praha, Národní divadlo
So 03/02/2024
18.00
Praha, Národní divadlo
předchozí představení další představení

Hudba: Jaromír Weinberger (1896–1967)
Libreto: Max Brod (1884–1968) na původní české libreto Miloše Kareše (1891–1944)
Podle divadelní hry Strakonický dudák aneb Hody divých žen Josefa Kajetána Tyla (1808–1956)

„Čechové, Němcové, světe – přistupte! Dávat se totiž bude pohádka!“ zve na premiéru opery Švanda dudák skladatele Jaromíra Weinbergera na libreto Miloše Kareše režisér Vladimír Morávek. A skutečně: zpěvohra podle populární báchorky Strakonický dudák aneb Hody divých žen Josefa Kajetána Tyla je pohádkou se vším všudy – s nekomplikovaným příběhem, ryzími charaktery na straně dobra či zla a samozřejmě se šťastným koncem. Vše podpořeno líbeznými melodiemi, mistrně zvládnutými fugami i velkolepým závěrem Tož příběh se končí s citací krásné české písně Na tom našem dvoře. Kareš zachoval příběh o Švandovi s kouzelnými dudami a jeho mladé ženě Dorotce, dovolil si však připsat postavu loupežníka Babinského, který si tajně myslí na Dorotku, a tak Švandu přesvědčí o jednotvárnosti života doma v chalupě a navede ho vydat se za královnou se srdcem z ledu, která je v moci zlého černokněžníka.

Jaromír Weinberger nebyl první, kdo lidovou báchorku o strakonickém dudáku zhudebnil. Kantátu s textem Jaroslava Vrchlického a její přepracování v podobě opery-baletu od Karla Bendla z roku 1907 si už však v době premiéry Švandy dudáka sotvakdo pamatoval; balet se ostatně hrál jen třikrát. Tylův Strakonický dudák byl do vzniku Weinbergerovy opery v Národním divadle inscenován nejprve s hudbou Mořice Angera, později Rudolfa Zamrzly. Scénická hudba Jaroslava Křičky vznikla až po Weinbergerově opeře.

číst více

Weinbergerův Švanda dudák měl premiéru 27. dubna 1927 v Národním divadle v nastudování Otakara Ostrčila. Renomovaný časopis Musikblätter des Anbruch napsal, že „rozhodnuto bylo už po krásné a rozměrně založené předehře. Strhující vzlet rychlého fugata, svítivost orchestrálních barev, jaké už jsme dlouho nezažili.“ Navzdory pochvalným recenzím však byla opera po čtrnácti představeních z repertoáru Národního divadla z neznámých důvodů stažena. Její budoucnost se změnila v okamžiku, kdy libreto přeložil do němčiny Max Brod. V roce 1928 uvedlo německou verzi Městské divadlo ve Vratislavi, o rok později pražské Nové německé divadlo. Ve stejném roce se hrál Švanda dudák v Basileji, Lublani, Lipsku a Berlíně. V berlínské Státní opeře Pod lipami ho nastudoval legendární Erich Kleiber s Theodorem Scheidlem a Mariou Müller v titulních rolích. Následovaly Budapešť, Sofie, Helsinky, Vídeň… „Weinberger trefil do černého, vytvořil lidovou operu dráždivé pestrosti, Weinbergerova hudba si umí zavázat všechny dobré duchy české muzikantské povahy, písně a tance vlasti a virtuózní rukou zcela výjimečného znalce je odít do přiléhavého, překrásně střiženého hudebního šatu,“ psalo se bezprostředně po vídeňské premiéře. V roce 1931 uvedla Švandu dudáka Metropolitní opera v New Yorku, o tři roky později Královská opera Covent Garden v Londýně. A v roce 1935 dorazil český muzikant ze Strakonic až do Buenos Aires.

Opera Švanda dudák tak doslova obletěla svět a byla přeložena do sedmnácti jazyků. Život Jaromíra Weinbergera měl stejně jako v pohádkách mnoho dramatických zápletek, ovšem bez šťastného konce. Jeho hudba se ve 30. letech stala kvůli jeho židovskému původu „nežádoucí“ a skladatel byl nucen odejít do emigrace, kde se 8. srpna 1967 rozhodl svůj život dobrovolně ukončit. Zemřel v St. Petersburgu na Floridě, kde strávil poslední roky svého života. Života, jejž lemovala velká sláva i zklamání.

číst méně

Dirigent: Zbyněk Müller
Režie a světelný design: Vladimír Morávek
Scéna: Martin Chocholoušek
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Videoart: Michal Mocňák
Choreografie: Lucie Mertová
Sbormistr: Pavel Vaněk
Dramaturgie: Ondřej Hučín

Švanda: Jiří Brückler / Svatopluk Sem
Dorotka, jeho žena: Alžběta Poláčková / Jana Šrejma Kačírková
Babinský, loupežník: Martin ŠrejmaJaroslav Březina
Královna: Ester Pavlů / Kateřina Jalovcová
Černokněžník, Druhý zbrojnoš: Roman Janál / Martin Bárta
Čert: Jiří Sulženko / František Zahradníček
Pekelný hejtman: Ondřej Koplik / Dušan Růžička
Sudí: Vladimír Doležal / Dušan Růžička
Kat, První zbrojnoš: Vít Šantora / Vjacseszlav Korszák
Vypravěč: David Bosh

Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Baletní škola Olgy Kyndlové
Tanečníci a herci

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Mediální partner

Mediální partner

Mediální partner

Kontaktujte nás

Povinné údaje