Aktuality

22/09/2021

Film Krása ze série jarních koncertů soutěží na 58. ročníku Golden Prague

Netradičního vizuálního zpracování této suity se ujala operní režisérka Magdalena Švecová: „Hlavní inspirací je hudba jako živel, který nelze umlčet, žije v proměnách času, přežívá různé režimy, zákazy, příkazy. Nástroje se rozezní v rukou několika generací, ozvěny z minula nacházejí rezonanci v době současné. Děj dětské opery není v našem pojetí nijak ilustrován. To, že dílo bylo vytvořeno pro děti, zde připomíná postava holčičky, která zároveň symbolizuje hravost, nevinnost, bezstarostnost, křehkost... Dětské oči nesoudí a nesnaží se zastavit čas. Děti dokáží vykouzlit živý přítomný okamžik, roztančit obrazy, tóny i stíny. Smutek, tíha nesvobody a strach, který provázel neradostné dny terezínské, je zde naznačen jen velmi lehce, aby směrem vzhůru pokynul naději v podobě bělostných křídel.“

Dirigent: Jana Cecílie Mimrová
Orchestr Státní Opery

Režie: Magdaléna Švecová
Scéna: David Janošek
Kamera, animace, postprodukce: Tomáš Hrůza
Zvuk: Matouš Uhlíř, Jan Křišťál
Světelný design: Jan Dörner
Balet Opery Národního divadla, pod vedením Jiřího Hejny
Choreografie: Petr Jirsa
Děvčátko: Adélka Plachetková

Podívat se na film
27/08/2021

První dáma Spolkové republiky Německo navštívila Státní operu

Foto: Serghei Gherciu

O koncertě Skladatelky v první Československé republice
19/08/2021

Koncert studentů na Velvyslanectví SRN

Foto: Serghei Gherciu

30/07/2021

Letní škola v Terezíně

08/07/2021

Poslechněte si s námi poslední online koncert Haas–Hindemith ze série "... a přece znějí dál!"

Poslechnout si koncert
17/06/2021

Haas–Hindemith - poslední online koncert je natočený!

Poslechnout si koncert
28/05/2021

Další online koncert věnovaný Vítězslavě Kaprálové

V rámci projektu Musica non grata proběhlo v pátek 28. května natáčení díla Vojenská symfonieta, op. 11. české skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Dílo zahrál Orchestr Státní opery pod taktovkou dirigenta Richarda Heina. Termín odvysílání koncertu bude brzy zveřejněn na webových stránkách divadla a projektu Musica non grata. Koncert bude odvysílán na YouTube kanálu Opery Národního divadla. 

 

26/05/2021

Opera na živo je zpět

12. června  od 19.00 hod se Národním divadlem rozezní hudba velikánů české klasické hudby. Koncert s názvem Janáček-Martinů uvede Zápisník zmizelého od Leoše Janáčka.  V hlavních rolích se představí Michaela Zajmi jako Zefka a Jaroslav Březina jako Janíček, a to za klavírního doprovodu Davida Švece.  V Otvírání studánek od Bohuslava Martinů se představí Ženský sbor Národního divadla za doprovodu členů Orchestru Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Recitace se ujala Martina Preissová a zpěvu Ivan Kusnjer. Vstupenky na koncert si rezervujte ZDE.

20. června od 19.00 hod se ve Státní opeře přenesem z Brna až do Hollywoodu. Koncert s názvem Brno–Praha–Hollywood je složen ze skladeb Pavla Haase, Franze Schrekera, Viktora Ullmanna, Jaromíra Weinbergera a E. W. Korngolda a představí tak pestrost tvorby  skladatelů zařazených do projektu Musica non grata. Tedy tvorbu skladatelů, jejichž osudy více či méně zasáhl dramatický vývoj Evropy v první polovině 20. století. Na skladbě programu se podíle hudební ředitel Karl-Heinz Steffens, který povede Orchestr Státní opery. Dvě árie zazpívá Jana Sibera. Vstupenky na koncert si rezervujte ZDE.

19/05/2021

Online koncert Krása–Schulhoff–Pelikán na YouTube kanálu Opery Národního divadla

Koncert bude ke shlédnutí dnes od 17 hod na YouTube kanálu Opery Národního divadla.
Více o programu online koncertu.

Děkujeme za vaší přízeň.

Poslechnout si koncert
17/05/2021

Poslechněte si první podcast Musica non grata s Denisou Rausch

Poslechnout si podcast
05/05/2021

Zveme vás k poslechu hudby terezínských skladatelů Pavla Haase a Hanse Krásy

Dnes v 17:15 hodin rozezní vlny YouTube kanálu Opery Národního divadla další koncert z cyklu "... a přece znějí dál!". Tentokrát z dílny Orchestru Státní opery pod taktovkou Karla-Heinze Steffense. Jako první zazní skladba Pavla Haase Předehra pro rozhlas se sólisty Jaroslavem Březinou, Ivo Hrachovcem, Josefem Moravcem a Jířím Hájkem. V druhé skladbě od Hanse Krásy Symfonie pro malý orchestr a alt zazpívá Veronika Hajnová.
Oba skladatelé měli v první polovině 20. století rozhodující vliv na hudební život v Praze a v Brně. Oběma však tragicky do života zasáhl nacionální socialismus. Oba byli vězněni v koncentračních táborech a zavražděni v plynových komorách v Osvětimi. Nejen o jejich životech pohovoří naši speciální hosté Tomáš Kraus a LuboMír Spurný.

Přejeme hezký poslech.

Poslechnout si koncert
21/04/2021

Poslechněte si online koncert Stravinskij ve středu 21.4. od 17 hod

Dalším koncertem z cyklu "... a přece znějí dál!" je koncert věnovaný Igoru Stravinskému. Poslechněte si koncert dnes od 17 hodin na YouTube kanálu Opery Národního divadla.

V podání Orchestru Národního divadla a Sboru Národního divadla, pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka, zazní skladby Jaro, píseň z cyklu Dvě písně na slova Sergeje Goroděckého , Kocouří ukolébavky, Tři písně na slova japonské poezie, Pulcinella, suita z baletu  a na závěr Mše pro sbor a dechové nástroje . Doprovodného slova se ujal šéfdramaturg Opery Ondřej Hučín.


Poslechnout si koncert

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Partner koncertu

Partner koncertu

Mediální partner

Kontaktujte nás

Povinné údaje