Aktuality

05/05/2021

Zveme vás k poslechu hudby terezínských skladatelů Pavla Haase a Hanse Krásy

Dnes v 17:15 hodin rozezní vlny YouTube kanálu Opery Národního divadla další koncert z cyklu "... a přece znějí dál!". Tentokrát z dílny Orchestru Státní opery pod taktovkou Karla-Heinze Steffense. Jako první zazní skladba Pavla Haase Předehra pro rozhlas se sólisty Jaroslavem Březinou, Ivo Hrachovcem, Josefem Moravcem a Jířím Hájkem. V druhé skladbě od Hanse Krásy Symfonie pro malý orchestr a alt zazpívá Veronika Hajnová.
Oba skladatelé měli v první polovině 20. století rozhodující vliv na hudební život v Praze a v Brně. Oběma však tragicky do života zasáhl nacionální socialismus. Oba byli vězněni v koncentračních táborech a zavražděni v plynových komorách v Osvětimi. Nejen o jejich životech pohovoří naši speciální hosté Tomáš Kraus a Luboír Spurný. 

Přejeme hezký poslech. 

21/04/2021

Poslechněte si online koncert Stravinskij ve středu 21.4. od 17 hod

Dalším koncertem z cyklu "... a přece znějí dál!" je koncert věnovaný Igoru Stravinskému. Poslechněte si koncert dnes od 17 hodin na YouTube kanálu Opery Národního divadla

V podání Orchestru Národního divadla a Sboru Národního divadla, pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka, zazní skladby Jaro, píseň z cyklu Dvě písně na slova Sergeje Goroděckého , Kocouří ukolébavky, Tři písně na slova japonské poezie, Pulcinella, suita z baletu  a na závěr Mše pro sbor a dechové nástroje . Doprovodného slova se ujal šéfdramaturg Opery Ondřej Hučín.


 

Poslechnout si koncert
06/04/2021

Krátký film na motivy dětské opery Brundibár zazní online 7.4. od 17 hod

Členové orchestru Státní opery pod vedením začínající dirigentky Jany Cecílie Mimrové, tanečníci z Baletu Opery Národního divadla a inscenační tým složený z operní režisérky Magdalény Švecové, video artisty Tomáše Hrůzy a scénografa Davida Janoška pro vás připravili netradiční zpracování suity ze známé dětské opery Brundibár. Podívejte se s námi již tuto středu 7.4. d 17 hod na YouTube Opera Národního divadla.
 

Podívat se na film
05/04/2021

Změna v programu online koncertů

Milí diváci, 

rádi bychom vás upozornili na drobnou změnu v programu v sérii online koncertů "... a přece znějí dál!". Z technických důvodů uvedeme ve středu 7.4. 2021 od 17 hod krátký film na motivy dětské opery Brundibát a 21.4. 2021 d 17 hod koncert na počest Igora Stravinského. Děkujeme za pochopení. 

25/03/2021

Záznam prvního online koncertu Martinů si můžete poslechnout do září 2021

Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Soprán: Marie Fajtová
Orchestr Národního divadla

Bohuslav Martinů:
 Zastavte muziky, píseň ze zpívaného baletu Špalíček
Bohuslav Martinů: Serenáda H199

Bohuslav Martinů spadá do cyklu Musica non grata nikoli svým původem nebo rasou, ale svým politickým přesvědčením a aktivní účastí v Československém národním výboru proti nacistickému Německu. 
Špalíček je dílem z počátku třicátých let a jedná se o zpívaný balet. Martinů ve Špalíčku pracuje s lidovými texty a lze jej považovat za počátek jeho tzv. českého národního obdobím, jemuž předcházelo období tvorby spíše experimentální, dramatické a místy dokonce i velice disonantní hudby.
Serenádu pro komorní orchestr z roku 1930 Martinů věnoval svému učiteli Albertu Rousselovi. Premiéru měla v 1931, dirigoval ji Walther Straram a poté se stala jedním z jeho nejhranějších děl.

Aleš Březina, muzikolog a ředitel Institutu Bohuslava Martinů

Poslechnout si koncert
24/03/2021

První z online koncertů Martinů bude spuštěn v 17 hod

První online koncert Martinů ze série "... a přece znějí dál!" lze zhlédnou od dnešního dne po dobu 6ti měsíců. Přejeme příjemný poslech. 

Program koncertu:
Bohuslav Martinů: Špalíček: Zastavte muziky
Bohuslav Martinů: Serenáda H 199

Účinkují:
soprán: Marie Fajtová
dirigent: Jaroslav Kyzlink
Orchestr Národního divadla
Host: Aleš Březina

Pustit si koncert
18/02/2021

Pocta Igoru Stravinskému

U příležitosti 50. výročí úmrtí Igora Stravinského se Opera Národního divadla rozhodla formou online koncertu vzdát hold jedné z nejvýznamnějších postav klasické hudby 20. století. Stravinského výročí připadá na 6. dubna 2021. Na platformě YouTube zazní záznam online koncertu dne 21.4. 2021.

V roce 1998 byl Igor Stravinskij americkým časopisem Time zařazen mezi sto nejvlivnějších osobností dějin 20. století. Jeho hudební tvorba je velmi rozsáhlá a velmi rozmanitá. Prošla radikálními stylovými proměnami od pozdního romantismu přes expresionismus, neoklasicismus až po experimentální směry 50. a 60. let. Právě tak je pro ni příznačná i různorodost žánrů, forem, inspirací a námětů či nástrojových obsazení. Pro náš koncert jsme proto záměrně vybrali pět Stravinského skladeb, představujících pět různých, až protikladných světů, které se navzájem zásadně liší svým hudebním jazykem, atmosférou, námětem i obsazením. Jejich jediným společným rysem je obdivuhodně proměnlivá osobnost autora.

Poctu Igoru Stravinskému uvádíme v rámci projektu Musica non grata, několikaletého cyklu, v němž představujeme hudbu autorů, kteří se v minulosti stali nežádoucími pro některý z totalitních režimů 20. století, především nacistický, ale také komunistický. Mezi tyto autory patří paradoxně i Stravinskij – paradoxně proto, že sám nepatřil mezi politicky zvláště angažované umělce, ani mezi ty, jejichž rasový či sociální původ by u představitelů totalitní moci budil nevoli. Přesto byla jeho hudba na konci 30. let v Německu označena za „zvrhlou“ a jako taková byla také prezentována v roce 1938 na nechvalně známé nacistické výstavě Entartete Musik v Düsseldorfu. A dokonce ještě dříve, již na počátku 30. let, vešel Stravinskij v nemilost u bolševiků v sovětském Rusku. Stravinského hudba však nakonec obě totality přežila a zní i 50 let po jeho smrti dál.

16/01/2021

Hans Krása a Pavel Haas... a přece zní dál!

Budovu Státní opery rozezněly v sobotu 16.1. tóny méně známých skladeb Hanse Krásy a Pavla Haase. Na záznam koncertu se můžete těšit během února na sociálních sítích Opery Národního divadla. Do té doby se můžete podívat na fotografie z natáčení. 

Orchestr Státní opery
a sólistka Veronika Hajnová nastudovali pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Karla Heinze Steffense Státní opery Symfonii pro orchestr a mezzosoprán od Hanse Kráse. Josef Moravec, Jaroslav Březina, Jiří Hájek a Ivo Hrachovec složili poctu Guglielmovi Marconimu Předehrou pro rozhlas pro malý orchestr, 4 mužské hlasy a recitaci od Pavla Haase. 

Děkujeme všem účinkujícím, umělecko-technickým složkám Státní opery a video studiu, které Musica non grata tímto pokřtila. Velké díky patří i dirigentům panu Richardu Heinovi a Janě Mimrové. 

18/12/2020

Oslava 130. narozenin Bohuslava Martinů

Ve Stavovském divadle jsme společně s Orchestrem Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka, ředitelem Institutu Bohuslava Martinů panem Alešem Březinou a sólistkou Marií Fajtovou oslavili 130. výročí od narození význačného českého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. A jak jsme slavili? Natočili jsme pro vás skladby Serenáda H199 a "Zastavte muziky" z opery Špalíček. Úvodního slova se ujal pan Aleš Březina. Záznam bude připraven v lednu 2021 na online kanálech Národního divadla. 

16/12/2020

Něco se chystá a něco se připravuje!

 Orchestr Státní opery vedený Janou Cecílií Mimrovou natáčí krátký film k Suitě z opery Brundibár od Hanse Krásy. Režie se ujala divadelní a operní režisérka Magdaléna Švecová ve spolupráci s video artistou Tomášem Hrůzou a scénografem Davidem Janoškem. Choreografie tanečníků z Baletu Opery Národního divadla se ujali Petr Jirsa a Jiří Hejna. Krátký film klip bude mít premiéru během jarních online koncertů Musica non grata. Ke shlédnutí bude zde.  

14/12/2020

Poslechněte si vánoční online koncert Velvyslanectví SRN a Akademie komorní hudby

Záznam živého vystoupení na Velvyslanectví SRN v Praze ve spolupráci s Akademií komorní hudby a jejími lektory, violoncellistou Peterem Jarůškem a flétnistou Oto Reiprichem. Těšit se můžete na dechová a smyčcová díla Antonína Rejchy, Henri Tomasiho a Bohuslava Martinů.
Velvyslanectví SRN přeje všem krásné a šťastné Vánoce, klidné svátky, hodně zdraví a vše nejlepší do roku 2021. 

Poslechněte si na: Facebook Twitter | Instagram

Poslechnout koncert
01/12/2020

Adventní kalendář Opery

Opera Národního divadla a Státní opera připravila na každý adventní den jedno hudební představení. Společně každý den otevřeme jedno okénko na Facebooku. 

Přejeme vám klidný adventní čas. 

Sledujte na Facebooku Opery ND