Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvádí Zásnuby ve snu Hanse Krásy

Operou skladatele Hanse Krásy (1889–1944) Zásnuby ve snu na motivy Dostojevského novely Strýčkův sen otevře 17. a 19. února 2022 Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě nový dramaturgický cyklus „Opery terezínských skladatelů“. Do roku 2024 v něm dále zazní díla Viktora Ullmanna a Pavla Haase.

„Krásova hudba zaujme na první poslech svou dynamičností, proměnlivostí, nápaditostí, muzikalitou, ale i jakousi povědomostí. Skladatel zde tvůrčím a osobitým způsobem vytváří originální barvitou hudební koláž zpracovávající jemu blízké hudební styly prvních tří dekád 20. století. Princip koláže jsme společně s výtvarníkem scény Danielem Dvořákem a kostýmní výtvarnicí Martou Roszkopfovou zvolili také jako základní inscenační pohled na dílo, klíč k jeho scénické podobě,“ nabízí vhled do inscenace její režisér Jiří Nekvasil.

Na scéně je v podobě obrazu stále přítomen Fjodor Michajlovič Dostojevskij, autor novely Strýčkův sen, podle níž sepsali Rudolf Fuchs a Rudolf Thomas libreto k opeře. „Dostojevskij poslouchá a vypráví, objevuje se i tam, kde ho nečekáte. Je další tváří v naší koláži. Všechno je to takový podivný sen, jehož hranice jsou nejasné. Kdo a jak a o čem sní? Každý o něčem jiném? Co je vyprávění příběhu z minulosti a co jenom fantazie? Co je pravé a co falešné? A co je vlastně pravda?“ dodává režisér Jiří Nekvasil. Obě ostravské premiéry bude dirigovat Adam Sedlický.

Národní divadlo moravskoslezské uvede Zásnuby ve snu poprvé ve své historii. V Praze ve Státní opeře se tato inscenace dočká svého provedení 19. a 20. listopadu 2022, na scéně, kde se roku 1933 (tehdy Novém německém divadle) uskutečnila světová premiéra Krásovy opery. Její novodobá premiéra se konala na téže scéně (ve Státní opeře Praha) roku 1994 a nyní se na ni toto dílo znovu vrací.

Projekt vznikl v koprodukci Národního divadla moravskoslezského a Národního divadla v rámci projektu Musica non grata za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Více o inscenaci

Dirigent: Marek Šedivý / Adam Sedlický
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Marta Roszkopfová
Pohybová spolupráce: Jana Tomsová / Yago Catalinas Heredia
Sbormistr: Jurij Galatenko
Dramaturgie: Juraj Bajús

Marja Alexandrovna: Lucie Hilscherová / Marta Infante
Zina, její dcera: Miroslava Časarová / Veronika Rovná
Nastasja, Marjina švagrová: Irena Parlov / Roksana Wardenga
Kníže: Martin Bárta / Pavol Kubáň
Pavel, příbuzný knížete: Jorge Garza / György Hanczár
Barbara, nositelka zpráv: Hana Dobešová / Monika Jägerová / Anita Jirovská
Sofia Petrovna: Hana Dobešová / Monika Jägerová / Anita Jirovská
Archivář města Mordasova: Petr Urbánek / Roman Vlkovič

Orchestr NDM
Sbor NDM

Foto © Martin Popelář

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Spolupráce

Partner koncertu

Mediální partner

Mediální partner

Mediální partner

Mediální partner

Mediální partner

Kontaktujte nás

Povinné údaje