O projektu

 

Jak název napovídá, Musica non grata zaměřuje svoji pozornost k „nežádoucí hudbě“ – k hudebníkům a hudebnicím umlčeným nacionálním socialismem. Mnozí z nich byli nacistickým režimem vytlačeni na okraj společnosti, pronásledováni a zavražděni. Hudba těchto skladatelů a skladatelek má nyní v pražských operních domech opět rozeznít své tóny.
 
V centru projektu stojí hudba českých a německých, především však židovských skladatelek a skladatelů, působících v Praze v letech 1910-1930, kteří se stali se objektem pronásledování ze strany nacionálního socialismu. Nejde přitom jen o takzvané „terezínské skladatele“ jako Pavel Haas, Hans Krása, Gideon Klein a Viktor Ullmann, nýbrž i o další šikanované hudebníky. Patří k nim Franz Schreker, Erwin Schulhoff, Rudolf Karel, Emil František Burian a Karel Berman, kteří byli pronásledováni pro svou etnickou příslušnost, politické názory nebo aktivní účast na hnutí odporu. Jsou to však také umělci, které totalitní režim donutil k emigraci a nalezli útočiště ve svobodném světě, mezi nimi Ernst Křenek, Erich Wolfgang Korngold, Alexander Zemlinsky, Jaromír Weinberger, Paul Hindemith a Bohuslav Martinů. Jedním z hudebních okruhů projektu tvoří bohatá  židovská hudební kultura Prahy a hudba a životní osudy žen skladatelek, například Ludmily Peškařové, Vítězslavy Kaprálové, Emmy Destinové, Ilse Weberové, Geraldiny Muchové a Julie Reisserové.
 
Stranou našeho zájmu nezůstanou ani jedni z největších klasiků hudby 20. století jako Igor Stravinskij, Alban Berg či Arnold Schönberg – i jejich „zvrhlá“ hudba měla podle nacistické teorie zmizet ze světa. Přímo křiklavou absurditu nenávistné ideologie pak chceme ukázat i na příkladu dvou hudebních mistrů z těch největších – Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Gustava Mahlera, jejichž dílo – zásadně formující evropské hudební dějiny – nemělo žádoucí „rasovou kvalifikaci“ ...

číst dále skrýt

Dramaturgická rada

Per Boy Hansen
Umělecký ředitel
Opery Národního divadla a Státní opery
Karl-Heinz Steffens
Hudební ředitel
Státní opery
Jaroslav Kyzlink
Hudební ředitel
Opery Národního divadla
Ondřej Hučín
Šéfdramaturg
Opery Národního divadla
a Státní opery

Finanční podpora

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Projekt vzniká za finanční podpory Velvyslanectví SRN v Praze.

Spolupráce

Goethe Institut
Kulturní institut Spolkové republiky Německo
Institut terezínských skladatelů
Institut zaměřený na historii, kulturu a výzkum
Reflex