Haas–Krása


#koncert

Pavel Haas (1899–1944): Předehra pro rozhlas op. 11 pro malý orchestr, mužský kvartet a recitaci
Hans Krása (1899–1944): Symfonie pro malý orchestr a alt

Dirigent: Karl-Heinz Steffens
Orchestr Státní opery

Sólisté:
Veronika Hajnová
, mezzosoprán
Jaroslav Březina
, tenor
Josef Moravec, tenor
Jiří Hájek
, baryton
Ivo Hrachovec
, bas

Termíny

předchozí další
předchozí představení další představení

O programu

Pavel Haas a Hans Krása měli v první polovině 20. století rozhodující vliv na hudební život v Praze a v Brně. Oběma však tragicky do života zasáhl nacionální socialismus. Oba byli vězněni v koncentračních táborech a zavražděni v plynových komorách v Osvětimi. V podání Orchestru Státní opery pod vedením Karl-Heinze Steffense zazní výběr z jejich tvorby.

Předehra pro rozhlas Pavla Haase je poctou tehdy novému vynálezu - rozhlasu a jeho průkopníku Guglielmu Marconimu. Je pro neobvyklé obsazení orchestru a čtyř mužských hlasů, s použitím básně skladatelova bratra Huga Haase. Jedná se o zřídka uváděné hluboké dílo, přitom naplněné humorem!

Symfonie pro alt a malý orchestr Hanse Krásy vznikla roku 1923 během jeho krátkého pobytu v Paříži. Zde byly uvedeny dvě její části. V roce 1926 zaznělo dílo v rámci festivalu Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu v Curychu. Tímto provedením se skladatel prosadil na mezinárodní scéně.

Doprovodného slova se tentokrát ujali JUDr. Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v ČR a prof. PhDr. Lubomír Spurný, Ph.D, ředitel Institutu terezínských skladatelů.

Foto © Serghei Gherciu

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Partner koncertu

Partner koncertu

Partner koncertu

Partner koncertu

Kontaktujte nás

Povinné údaje