O projektu

Jak název napovídá, Musica non grata zaměřuje svoji pozornost k „nežádoucí hudbě“ – k hudebníkům a hudebnicím umlčeným nacionálním socialismem. Mnozí z nich byli nacistickým režimem vytlačeni na okraj společnosti, pronásledováni a zavražděni. Hudba těchto skladatelů a skladatelek má nyní v pražských operních domech opět rozeznít své tóny.

V centru projektu stojí hudba českých a německých, především však židovských skladatelek a skladatelů, působících v Praze v letech 1910–1930, kteří se stali se objektem pronásledování ze strany nacionálního socialismu. Nejde přitom jen o takzvané „terezínské skladatele“ jako Pavel Haas, Hans Krása, Gideon KleinViktor Ullmann, nýbrž i o další šikanované hudebníky. Patří k nim Franz Schreker, Erwin Schulhoff, Rudolf Karel, Emil František BurianKarel Berman, kteří byli pronásledováni pro svou etnickou příslušnost, politické názory nebo aktivní účast na hnutí odporu. Jsou to však také umělci, které totalitní režim donutil k emigraci a nalezli útočiště ve svobodném světě, mezi nimi Ernst Křenek, Erich Wolfgang Korngold, Alexander Zemlinsky, Jaromír Weinberger, Paul Hindemith a Bohuslav Martinů. Jedním z hudebních okruhů projektu tvoří bohatá židovská hudební kultura Prahy a hudba a životní osudy žen skladatelek, například Ludmily Peškařové, Vítězslavy Kaprálové, Emmy Destinové, Ilse Weberové, Geraldiny Muchové a Julie Reisserové.

Stranou našeho zájmu nezůstanou ani jedni z největších klasiků hudby 20. století jako Igor Stravinskij, Alban Berg či Arnold Schönberg – i jejich „zvrhlá“ hudba měla podle nacistické teorie zmizet ze světa. Přímo křiklavou absurditu nenávistné ideologie pak chceme ukázat i na příkladu dvou hudebních mistrů z těch největších – Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Gustava Mahlera, jejichž dílo – zásadně formující evropské hudební dějiny – nemělo žádoucí „rasovou kvalifikaci“ ...

číst dále skrýt

Tým

Per Boy Hansen
Umělecký ředitel
Opery Národního divadla a Státní opery
Karl-Heinz Steffens
Hudební ředitel
Státní opery
Jaroslav Kyzlink
Hudební ředitel
Opery Národního divadla
Ondřej Hučín
Šéfdramaturg
Opery Národního divadla
a Státní opery
Kai Hinrich Müller
Muzikolog
Markus Klimmer
Umělecký poradce
Bohdana Malik
Správní ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery
Tereza Dubsky
Projektová manažerka

Spolupráce a podpora

Organizátor

S podporou

Spolupráce

Partner koncertu

Partner koncertu

Partner koncertu

Partner koncertu

Kontaktujte nás

Povinné údaje