Hudba terezínského ghetta
Na hudební život v Terezíně a okolí, kde bylo uvězněno a zavražděno mnoho tehdejších vynikajících umělců, se zaměří Tematický okruh č. 7. Musica non grata si klade za cíl oživit hudbu těchto umělců, obzvláště ve spolupráci s iniciativami jako je Institut terezínských skladatelů, Památník Terezín, Židovské muzeum a nadace Věčná naděje. Tento tematický okruh se dotýká života a smrti, naděje a strachu, tužeb a snů, osudů a životních příběhů umělců z Terezína a jejich rozmanité tvorby.
Lubomír Spurný / Ondřej Pivoda Pavel Haas: A Catalogue of the Music and Writings
Reprezentativní publikace v angličtině, jež poprvé představuje v úplnosti dílo Pavla Haase. Autoři se v ní opírají o nejnovější výsledky bádání a kromě dokončených samostatných opusů zahrnují do tematického katalogu také filmovou hudbu, neúplná a ztracená díla či skladatelův literární odkaz. Hesla obsahují vedle standardního popisu díla také soupis zmínek v literatuře či odkaz na notová vydání a nahrávky. Publikace je opatřena předmluvou autorů, rejstříkem a obrazovým materiálem. V roce 2024 získala kniha prestižní Vincent H. Duckles Award udělovanou každoročně nejlepší knižně zpracované bibliografii a katalogu děl v oblasti hudby. Vyšla v roce 2022 v nakladatelství Bärenreiter Praha. Rozsah 235 stran.
koupit knihu
profil Pavla Haase na stránkách MNG
Ingo Schultz Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann
V českém překladu Magdaleny Živné vyšla v červnu 2024 rozsáhlá monografie skladatele Viktora Ullmanna z pera muzikologa Ingo Schultze vydaná v roce 2008 v německém originále v nakladatelství Bärenreiter v Kasselu. Originál původního rukopisu je v závěru rozšířen o další kapitolu, která postihuje nejnovější výsledky ullmannovského bádání a shrnuje recepci Ullmannova díla v České republice. Kniha obsahuje obrazovou přílohu a odkaz na prameny a literaturu k Viktoru Ullmannovi v českém jazyce dostupné v České republice. Celkový rozsah 329 stran, v češtině.
koupit knihu
profil Viktora Ullmanna na stránkách MNG
Alexander Breitenbach Konzertpianistinnen und -pianisten im Ghetto Theresienstadt
V roce 2021 se Alexander Breitenbach zúčastnil Hudební akademie Terezín. Inspirován touto zkušeností, rozhodl se věnovat svou diplomovou práci v magisterském studiu klavíru na Univerzitě hudby a tance v Kolíně nad Rýnem tématu koncertních klavíristů terezínského ghetta. Práce předkládá stručný vhled do organizace a podmínek rozvoje uměleckého života v Terezíně mezi léty 1941 až 1945 a posléze se věnuje klavíristům ghetta: Bernhardu Kaffovi, Gideonu Kleinovi, Carlo Taubemu, Juliete Arányi, Renée Gärtner-Geiringer, Jamesi Simonovi, Else Schiller, Beatrice Pimentel, a především Alici Herz-Sommerové a Edith Kraus. Práce obsahuje rovněž soupis klavírních skladeb, které zazněly v Terezíně. Studie je volně ke stažení v německém jazyce.
stáhnout zdarma
Studie
Lubomír Spurný: Cizí pasažér Viktor Ullmann
Albrecht Dümling: Průlom s Císařem Atlantidy
Lubomír Spurný: Gideon Klein, klavírista terezínského ghetta
David Fligg: Gideon Klein at 100
Lubomír Spurný / Ondřej Pivoda: Pavel Haas: Janáček's most gifted pupil?